Európska komisia včera zverejnila takzvanú Zelenú knihu, cieľom ktorej je začať diskusie o tom, ako zlepšiť udržateľnosť plastových produktov počas celého ich životného cyklu a ako zmierniť vplyv plastového odpadu na životné prostredie.
Previesť na konkrétne prípady
Súčasná legislatíva EÚ v oblasti odpadov sa nezaoberá konkrétnymi problémami spojenými s plastovým odpadom. Členské štáty by mali pred inými formami zneškodňovania odpadov uprednostňovať prevenciu a recykláciu, čo platí pre všetky toky odpadov uvedené v rámcovej smernici o odpadoch, no zjavne treba urobiť viac. Zámerom zelenej knihy je zhromažďovanie faktov a názorov s cieľom posúdiť vplyvy plastového odpadu a definovať európsku stratégiu na ich zmiernenie. Zainteresované strany sa môžu podeliť o svoje názory na to, či a ako upraviť aktuálnu legislatívu, aby sa zameriavala na plastový odpad a podporovala opätovné použitie, recykláciu a zhodnocovanie plastového odpadu namiesto jeho uskladňovania na skládkach. Zisťujú sa tiež názory zainteresovaných strán na účinnosť prípadných recyklačných cieľov, hospodárskych opatrení ako sú zákazy skládok, ich zdaňovanie a spoplatňovanie odpadu podľa jeho množstva (pay-as-you-throw). V zelenej knihe sa tiež uvádzajú otázky, ako zdokonaliť modulárnu a chemickú stavbu plastových výrobkov s cieľom zlepšiť možnosti recyklácie, ako znížiť objem morského odpadu a či je potrebné podporovať biologicky rozložiteľné plasty.
Ďalšie kroky
Konzultácia zahŕňa 26 otázok a potrvá do začiatku júna 2013. Jej výsledok bude vstupom pre ďalšie politické opatrenia v roku 2014 v rámci širšieho preskúmania odpadovej politiky, ktoré sa zameria najmä na existujúce ciele v oblasti zhodnocovania odpadu a skládok, ako aj na vyhodnotenie piatich smerníc, ktoré sa týkajú rôznych tokov odpadu.
Zdroj: http://www.odpady-portal.sk/Dokument/101564/europska-komisia-chce-diskutovat-o-zmierneni-dopadu-plastoveho-odpadu-na-zivotne-prostredie.aspx