Zaujímavosti o triedenom zbere
Plast
- Prvý plast vynašiel Leonardo da Vinci
- Plast sa v prírode v priemere rozkladá 100 až 1000 rokov
- Plasty sú vyrobené z chemických látok získaných predovšetkým z ropy
- Plasty sú najpoužívanejším materiálom
- Bežný Slovák spotrebuje najviac igelitiek v Európe. Až 466 ročne
- Plast na spracovanie končí najčastejšie v Čine
- Najväčšou skládkou plastu je oceán
- Za rok sa vo svete vyprodukuje približne 100 miliónov ton plastov, z toho v Európe približne 24 miliónov. Do odpadu sa v Európe dostáva zhruba 16 mil. ton, z toho až 10 mil. ton je vytvorených domácnosťami.
- Plast je možné recyklovať obmedzene
Patria sem: PE (polyetylén) – LDPE a HDPE (light/high density PE – PE s nízkou/vysokou hustotou): číre a farebné fólie, tašky, vrecká, vedrá a fľaštičky od kozmetických a čistiacich prípravkov, PET (polyetyléntereftalát), fľaše od nápojov, sirupov, PP (polypropylén): PVC, obaly kozmetických výrobkov,
Nepatrí sem: znečistené obaly (chemikáliami či olejmi), viacvrstvové obaly, hrubo znečistené plasty (zeminou, farbami, potravinami), podlahové krytiny, guma, molitan a pod.
Papier
- Papier sa prvýkrát objavil v Čine v 14 storočí.
- Papier je tenký, hladký materiál vyrábaný zhutnením vlákna.
- Odhadom existuje 250 druhov papiera.
- Papier tvorí cca 20 % odpadu
- Recyklácia 1 tony papiera ušetrí viac ako 2 tony dreva.
- Môžeme ho recyklovať 5 až 8x.
- pri jeho označovaní sa používajú grafické znaky s použitím písmen a čísel. Tak vieme a aký obal ide. (vlnitá, hladká lepenka, kartón)
Patria sem: časopisy a noviny, papierové vrecúška, krabice (ak nie sú kombinované s iným materiálom hliník, celofán), papierové letáky papierová lepenka, kartóny, knihy bez obalov …
Nepatrí sem: obaly z kombinovaných materiálov (nápojové kartóny od trvanlivého mlieka, džúsov, štiav), hygienické potreby, zamastený a veľmi znečistený papier, kopírovací a samoprepisovací celofán, fotografický papier
Nápojové kartóny – zaujímavosti
- Nápojový kartón je zložený z niekoľkých vrstiev. Jeho zloženie umožňuje uchovanie nápojov a potravín dlhú dobu bez pridávania konzervačných látok.
- Na Slovensku sa denne predá 1,5 milióna nápojových kartónov. Napriek tomu, že je to cenný materiál na recykláciu, viac ako polovica skončí na skládkach.
- Každá vrstva má svoju presnú úlohu
70 až 85 % kartón
20 % polyetylén je nepriepustný pre vodu i mikroorganizmy
5 % hliník chráni nápoje a potraviny pred svetlom, kyslíkom a baktériami. - Papierenské vlákna používané na výrobu nápojových kartónov sú dlhé a pevné, čo znamená, že sú obzvlášť hodnotné pre výrobu papiera. Recykláciou nápojových kartónov sa pri výrobe papiera dajú nahradiť primárne dlhé vlákna a tým šetriť lesy.
- Proces recyklácie nápojových kartónov je známy aj ako rozvlákňovanie. To znamená, že vlákna sa máčajú vo vode, nabobtnajú a pomocou špeciálneho sita sa oddelia od hliníka a polyméru.Ročne skončí na skládke takmer 5 000 ton nápojových kartónov.
- V prípade vrecového zberu triedim nápojové kartóny do žltého vreca spolu s plastom a drobným kovom.
Patrí sem: Obaly zo štiav, džúsov, mliečnych výrobkov, vína..
Nepatrí sem: Mastný inak znečistený papier, lepenka, kartón, hygienické potreby
Kovy
Z domácnosti sa zbierajú farebné aj ostatné kovy.
Delíme ich na obaly zo železa, ocele a hliníka
Patria sem: Nápojové obaly, staré riady, drobný železný šrot, drôty a káble, oceľ, kovové obaly od niektorých potravín, plechovky.
Nepatrí sem: Znečistené kovové obaly, kovové obaly od farieb a lepidiel, chemikálií, kovové obaly kombinované s iným obalom, napr. zubné pasty, nápojové kartóny a pod.