Na Slovensku vzniká ročne celkovo asi 1,6 milióna ton komunálnych odpadov.
BRATISLAVA. Najviac komunálneho odpadu sa na Slovensku vyprodukuje na západe. Kým v banskobystrickom, prešovskom a košickom regióne vzniká asi 250 kilogramov odpadu na obyvateľa, v Bratislavskom a Trnavskom kraji je to 400 kilogramov.
Potvrdzuje sa tak závislosť produkcie komunálnych odpadov od ekonomickej výkonnosti regiónu.
Ako ďalej vyplýva z materiálu envirorezortu, tretia priečka v produkcii komunálnych odpadov patrí Nitrianskemu kraju.
Na jedného obyvateľa tam vzniká vyše 350 kilogramov odpadu. Trenčiansky a Žilinský kraj produkujú ročne viac ako 300 kilogramov komunálnych odpadov na obyvateľa.
Na Slovensku vzniká ročne celkovo asi 1,6 milióna ton komunálnych odpadov. V porovnaní s krajinami Európskej únie patrí Slovensko medzi tie s najnižšou ročnou produkciou komunálnych odpadov na obyvateľa.
V roku 2013 vyprodukoval každý obyvateľ Slovenska podľa údajov EUROSTAT-u 304 kilogramov komunálneho odpadu. Nižšiu produkciu mali len Poľsko, Estónsko a Rumunsko.
Negatívom však je, že väčšina komunálneho odpadu končí na Slovensku na skládkach.
„Napriek klesajúcemu trendu skládkovania komunálnych odpadov je dynamika poklesu skládkovania nedostatočná,“ konštatuje v materiáli ministerstvo.
Najviac komunálneho odpadu končí na skládkach v Trnavskom, Nitrianskom a Žilinskom kraji, kde presahuje úroveň skládkovania 80 percent.
Naopak, najlepšia je situácia v Košickom kraji, kde je skládkovanie komunálnych odpadov na úrovni 50 percent, a v Bratislavskom kraji.
Tam na skládkach končí necelá tretina komunálneho odpadu. Dôvodom je vysoká úroveň energetického zhodnocovania odpadov v spaľovniach.
Zdroj: http://www.sme.sk/c/7956927/zapadne-slovensko-vyprodukuje-najviac-komunalneho-odpadu.html